تبلیغات
مصیبت امروز - کوکائین
مصیبت امروز

(مصرف مواد مخدر یعنی به گل نشستن کشتی زندگی زیبایتان)

 کوکائین

 

كوكائین یكی از اعتیادآورترین و خطرناكترین مواد مورد سوءمصرف است . این ماده از برگ گیاه كوكا كه عمدتاً در آمریكای مركزی و جنوبی میروید به دست می آید. وابستگی روانی به كوكائین ممكن است حتی پس از یك بار مصرف به وجود آید. كوكائین وابستگی جسمی هم ایجاد می كند. درصد خلوص كوكائین از 90 20 % فرق میكند. كراك (crack) نوعی از كوكائین است كه ناخالصیهای آن جدا گشته و به شكل بلور سفید رنگ و به شدت اعتیادآور است. امكان بروز رفتارهای خشن به دنبال مصرف آن بسیار بالاست.

 

نامهای رایج :

كوكائین :   coke /snow برف / كراك/ راك

 

راههای مصرف:

شایعترین روش مصرف كوكائین استنشاقی است. امكان تزریق زیرجلدی و داخل وریدی هم وجود دارد. به دلیل كمترشدن اثر آن به دنبال مصرف خوراكی، معمولاً از این روش استفاده نمی شود. كراك نیز به روش تدخینی مورد مصرف واقع می شود.

 

آثار مصرف :

آثار مصرف كوكائین بلافاصله ظاهر و 30 تا 60 دقیقه بعد رفع میشود. به همین علت افراد وابسته به كوكائین ممكن است هر نیم تا یك ساعت یك بار برای مصرف مجدد از جمع یا محل كار خارج شوند.

عوارض جسمانی: افزایش فشارخون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمك، كاهش اشتها، اختلال درخواب. به دنبال مصرف طولانی كاهش وزن، اختلالات گوارشی، خستگی، نارسایی قلبی و كاهش نیروی جنسی بروز خواهد كرد. چنانچه بیمار به طریق استنشاقی مصرف كند در دراز مدت امكان خونریزی مكرر از بینی و  سوراخ شدن تیغه های بینی وجود دارد .

عوارض روانی: سرخوشی، افزایش انرژی، احساس خوب بودن عمومی، توهمات لامسه به صورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست، كاهش تمركز و افزایش نیروی جنسی.

به دلیل آثار سریع تدخین و رسیدن سریع كوكائین به مغز به دنبال مصرف كراك علائم بلافاصله  ظاهرشده، اما درعرض 12 دقیقه تحلیل میرود.

 

چگونه كمك كنیم ؟

علائم ترك كوكائین معمولا یك روز تا یك هفته طول میكشد. مصرف كنندگان كوكائین وابستگی روانی شدید پیدا میكنند كه همراه با حس ولع شدید برای مصرف مجدد است. به دنبال ترك افسردگی، خواب آلودگی، تحریك پذیری و گرسنگی بروز خواهد كرد. قطع كردن تدریجی هیچ فایده ای ندارد و قطع كردن سریع به مراتب بهتر است. چنانچه مصرف كوكائین جدی نباشد میشود بدون نیاز به دارو و جایگزینهای مربوطه ترك را انجام داد. باید به مقدار زیادی مایعات (به غیر از الكل) و سه وعده غذای روزانه در رژیم غدایی گنجانده شود. ورزشهای آرام بخش كمك كننده اند. باید مصرف كننده را مطمئن كرد كه علائم افسردگی، كسالت و خستگی از عوارض طبیعی قطع كوكائین است و پس از  یك هفته قطع خواهد شد. به هرحال برای بیمارانی كه علائم افسردگی شدید به دنبال قطع كوكائین پیدا میكنند شروع داروهای ضد افسردگی مفید خواهد بود. چنانچه جنون ناشی از مصرف كوكائین بروز كندبیمار باید به سرویس روانپزشكی ارجاع شود.

 

سایر اطلاعات :

كوكائین 8 تا 6 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است.

 فهرست وبلاگ
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها
border="0" ALT="Google" align="absmiddle">